Ławy stoły i stoliki kawowe

Ława, stół, a może stolik kawowy ?

Kiedy ława stała się stolikiem, a może to stolik kawowy stał się ławą?

Od starożytności Ława była drewnianym meblem, deską, drzewem wspartym na 2 lub 4 nogach. Służyła ona głownie do siedzenia, a nawet w niektórych okolicznościach do spania. W średniowieczu ławy stały w karczmach wokół stołów oraz na jarmarkach jako np. warsztat pracy wekslarza, który stawiał na niej wagę i odważniki oraz dokonywał na niej wymiany pieniędzy. Przez wieki mebel ten zmieniał się wraz z rozwojem ciesielstwa. Zamiast jednej deski były dwie lub wiele i oczywiście pojawiło się oparcie oraz podłokietniki, a nawet metalowe nogi. 
Wszystko zależało od tego, do czego ława ma praktycznie służyć. Czy do siedzenia czy do układania niej różnych przedmiotów oraz gdzie dokładnie ma stać. Czy przy stole w karczmie, barze, czy w domu przy ścianie, a może nawet na korytarzu - pełna dowolność.
W obecnych czasach mamy bardzo dużo różnych konstrukcji stolików - mamy stoliki kwadratowe, prostokątne, wysokie, niskie, okrągłe, na cienkich nogach, rozkładane, szklane, metalowe, drewniane, z półką na gazety... od tego wszystkiego można zwariować gdy pomyśli się jeszcze o wielkościach i materiałach użytych do budowy.
Przyjęło się ogólnie że stoliczek, który jest wysokości od 40 cm do 50 cm (czyli wysokości siedziska fotela czy kanapy), ma nieduże wymiary, wąski blat i wyraźnie podłużny kształt to śmiało możemy nazywać go ławą. To one najbardziej przypominają wspomniane wcześniej ławy do siedzenia.
Stoliki o kształtach kwadratowych, owalnych trójkątnych itp. o wysokości do 50 cm, nazywamy stolikami kawowymi. Tak się przyjęło ze względu na to że zazwyczaj służą jako mebel pomocniczy przy porannych rytuałach takich jak picie kawę. Przeważnie stoją one w pokojach gościnnych lub salonach blisko kanapy lub fotela lub telewizora. Oczywiście służą one do picia kawy ale też jako mebel codziennego użytku przy którym możemy nawet zjeść obiad, poczytać książkę czy gazetę. Konstrukcja takich mebli jest zazwyczaj lekka i nie stanowi głównego punktu w salonie. Drogą wspomnianej wcześniej ewolucji, a trwającej po dziś dzień stoliki nieco się zmieniły i biorąc na przykład nowoczesne stoliki kawowe, wykonywane są one nawet z betonu architektonicznego więc o jego lekkości możemy zapomnieć :)