Jak przerobić stolik z ikea

przez dominik

Jak odnowić stolik kawowy z IKEA

Uwaga! nie jest to poradnik jak odnowić każdy stolik kawowy z Ikea, chcę pokazać, jak ja to zrobiłem.
Stoliki nie są wykonane z drewna. W środku prawdopodobnie jest "plaster modu" wykonany z masy podobnej do MDF.
Całość jest fornirowana lub wykonana z płyty pilśniowej. Stoliki często ulegają uszkodzeniu przez zadrapanie, uderzenie itp. Przez tego typu uszkodzeniadociera wilgoć i wierzch blatu punktowo wybrzusza się i przeciera.
W naszym przypadku dokładnie tak było. 

Zacznijmy od początku:
nietypowe zamówienie złożone przez Panią Ewelinę.
Otóż była ona posiadaczką dosyć wiekowego stolika zakupionego w sieci IKEA, dokładnie stolik kawowy LACK z półką na czasopisma. Wymiary mebla 118x78 cm. Można rzec tani, ładny stolik o ponadczasowym designie. Stolik wiele przeszedł i nadawał się do wyrzucenia. Miał zniszczony blat, konkretnie to wybrzuszenia po zalaniu, zarysowania, przetarcia itd. Ze względu na materiały użyte do produkcji, nie dało się już tego uratować. Biorąc pod uwagę że cała konstrukcja stolika jest stabilna, postanowiłem wykonać sprytną nakładkę na istniejący blat. Pobrałem bardzo dokładne wymiary i przystąpiłem do pracy. Bazą nowego blatu stolika było drewno olchowe. Drewno stabilne i jednocześnie nie tak drogie jak pozostałe gatunki. Wykonałem blat olchowy o wymiarach 118x78, dodałem z każdej strony mniej więcej 2mm naddatku.

Wykonałem solidną ramę i osadziłem w niej blat. Ramą były listwy z olchy o wymiarze 2cm, długie na 120cm, wysokie na 8cm. Skąd takie wyniary? Otóż, grubość blatu ikea to ok 3cm, mój nowy blat ma 3.5cm. Boczne listwy musiały przykryć połączene obu blatów. Odpowiednio docięte pod długość każdego boku blatu, przyklejone odpowiednim klejem wodoodpornym. W ten sposób powstał blat, który idelanie nachodził na zniszczony blat stolika IKEA LACK. Widoczna była tylko czarna konstrukcja.

Zawsze można więcej :)
Jako że była to jedna z pierwszych realizacji chciałem dać coś więcej od siebie, tak aby stolik stał się czymś niepowtarzalnym, a nie tylko stolikiem z drewnianym blatem. Jako że rodzina Pani Eweliny uwielbia podróżować, czego dowodem są różnego rodzaju pamiątki z wycieczek, postanowiłem nadać blatowi pewien podróżniczy charakter. Powstał projekt z użyciem Kalendarza Azteków. Zachwycona pomysłem Klientka zaakceptowała projekt, a ja przystąpiłem do pracy. Cały wzór zaprojektowany został na komputerze i przeniesiony na drewno przy użyciu maszyny CNC. Po 9 godzinach frezowania i ponad 12 godzinach obróbki ręcznej, mieliśmy już gotowy blat. 3 przymiarki później blat został osadzony na wspomniany wcześniej stolik kawowy LACK z IKEA. W ten sposób nasza Klientka zyskała niepowtarzalny, nietuzinkowy stolik kawowy do salonu na który każdy zwróci uwagę, a ja radość z bardzo udanej realizacji. Efekty pracy możecie Państwo ocenić sami na poniższych fotografiach.

Drobna aktualizacja:
Stolik IKEA Lack obecnie ma już 12 lat (6 lat od naszej przeróbki). Ma się dobrze i funkcjonuje jak nowy :)

Sprawdź inne projekty

Wróć